<

<

2 yıl önceydi heralde, Google'ın 6 yıl içinde önde gelen Amerikan ve İngiliz kütüphanelerindeki 15 milyon İngilizce kitabı dijital ortama aktaracağından ve Fransa'nın karşı projesinden bahsetmiştik. Fransa Milli Kütüphanesi, Macar ve Portekiz Milli Kütüphanelerinden de destek alıp 12 bin eserle
www.europeana.eu adresinde yayına başlamış. Diğer Avrupa ülkelerinden de katılım bekliyorlar ve hızla da büyüyecekler.





İnternette adam akıllı bilgi arayanların İngilizce'ye mahkum kalması, Anglosakson fikirlerinin yayılması, Amerikan pespayeliği, hülasa internetin çöplüğe çevrilmesi önümüzde duran bir vakıa. Türkiye'de internetin öcü gibi gösterilmesi, Türkçe içerik bulamamak da cabası. İnternetin nelere kadir olduğunu, nasıl eğitimden e-devlete muazzam yarar sağlayabileceğini burada uzun uzun anlatmayı okuyucuya saygısızlık saydığım için bu konuya girmiyorum. Ama neler yapılabileceğini lütfen bir düşünün.



Kültür ve Turizm Bakanlığı destek olup organize etse, Türkiye'de yayınlanan her kitabın bir nüshasının bulunduğu Milli Kütüphane işe koyulsa, Devlet Arşivleri'de kadrolarına imam doldurmayı bırakıp Osmanlı Arşivlerini internete açsa... Diğer Türk dillerinden vazgeçtik, Türkçe olarak bir yerden başlayın artık! Yok işte, internette doğru düzgün bir kaynağımız YOK!




İnternette ota boka abuk sabuk kampanyalar düzenlemek yerine bu şekilde bir proje ile Türkçe içerik talep etmek ve sahip olmak çok mu zor? Tekrar edeyim; uzun süre bilgi ihtiyacı için interneti kullanıp, daha sonra gerçek kaynaklara döndüğünüzde aradaki uçurumun ne derece kapanmaz olduğunu fark ediyorsunuz ve asıl endişem; ilköğretim 3. sınıf öğrencilerine bile “internetten yap getir” diye ödev verebilen öğretmenlerle bu farkı ömrü boyunca anlayamayacak bir nesil yetişmesi!
/p>
<