<

<

Behiç Erkin


Behiç Erkin, Mustafa Kemal'in silah arkadaşlarından istiklal madalyası sahibi bir asker, TCDD'nin ilk genel müdürü, bayındırlık bakanı ve tek kurşun atmadan Nazilere teslim olan Fransa'da Paris Büyükelçisi olarak görev yapmış müthiş bir devlet adamı.

Çoğu günümüz aydınının ve siyasetçisinin anlayamayacağı türden adam. Türk Tarihindeki bilinmeyen yüzlerce olayın kahramanlarından biri. Duruşu var, tavrı var, özgüven sahibi, temsil ettiği halkının, ülkesinin ve kendi gücünün farkında. Günümüz Türkiyesi'nde devlet ve siyaset hayatında yana yakına, özlemle aradığımız bir örnek.
Paris Büyükelçiliği döneminde Naziler Fransa'yı (yine belirtelim, tek kurşun atmadan!) işgal edip, Musevi avına çıktığında, Fransız yasaması maarifetiyle Musevilere iş bıraktırıp, toplama kamplarına götürmeye başladığında onca dünya milletlerinin sus pus kendi vatandaşlarının da bu zulme uğramasına aldırmadağı zamanda Behiç Erkin, Necdet Kent, Namık Kemal Yolga, Selahattin Ülkümen gibi Türk diplomatları karşısına dikildi Nazilerin.
O Nazi kanunlarını sadece Türk diplomatlar uygulatmadılar vatandaşlarına, bir bir toplama kamplarından; Türkleri, Osmanlı tebaasını ve daha ne kadar kişiyi kurtarabildilerse uğraştılar durmadan. Bazen, Bu ev/işyeri bir Türk'e aittir levhası, bazen bir Türk pasaportu bazen de Türkçe bilmeleri önüne geçti Nazilerin. Sadece Behiç Erkin 20 bin Türk pasaportu yani yeniden doğum belgesi dağıttı o dönem.
Marsilya Konsolusu Necdet Kent bir bir tren garlarını dolaştı, son anda gaz odalarına gitmek üzereyken birilerni kurtarabikmek umuduyla. O trenden 3 Türkü indiremeyince kendisi de bindi gaz odalarına doğru giden trene. Behiç Bey Paris ve Berlin'i birbirine kattı. İki istasyon önce alamadığı 3 Türke karşılık 1 vagon dolusu insanla indi Necdet Bey gara ki daha sonra bu yaptığı yüzünden evi bombalandı ve karısı orada vefat etti.

Çok değil, o yıllardan 5 sene öncenin Fransa Başbakanı bile kendi ülkesinde Nazilerin elinden öz oğlunu kurtarması için Türk Büyükelçisi'nden yardım isteyecekti. Arzu eden Ankara Üniversitesi İnkilap Müzesi'nde bu çaresizlik dolu bu mektubu bulabilir. Fransa! Fransa! Meclisinde Türkler soykırım yaptı, yapmadı diyenin alnını karışlarım diyen Fransa!
Schindler's List adlı filmi bilmeyen yoktur. Ama Behiç Beyleri, Necdet Beyleri ve daha binlercesini bilmeyen çoktur. Ayıptır beyler bayanlar, hepimize ayıptır. Bilmemekte, böyle insanlar yetiştirememekte ayıptır.

/p>
<
<

<19/span> Yorum: “
    <
  1. # <Anonymous Adsızyazıyor...