<

<

Şu Çılgın Türkler,Turgut Özakman
AA muhabirinin Bilgi Yayınevi yetkililerinden aldığı bilgiye göre; ''Şu Çılgın Türkler'', 107. baskısı kitapevlerinin raflarındaki yerini almış. Yeni baskısı yapılan kitabın gelecek hafta için 80 bin siparişi bulunuyor. Kitabın siparişlere dayanılarak yeni baskıları hazırlanırken, son olarak 138. baskının matbaada okurla buluşmak için gün saydığı ifade edildi. Eser, 6 ayda 107. baskıya ulaşarak 214 bin adet satılmış.
“Şu Çılgın Türkler” adlı eserin ne zaman yeni bir baskı çıksa tarif edilmez bir sevinç duyuyorum. Çünkü Turgut Özakman, belki de yıllardır onca tarihçinin, binlerce sayfada yapamadığını tek başına, 747 sayfada yaptı. Onca profesyonelden ziyade yine bir amatörün işi tek başına alıp götürdüğüne tanık olduk.
Yıllar yılı tarihçiler Kurtuluş Savaşı'nı değişik yönleriyle ele aldılar; biri olaya askeri yönden yaklaşırken, biri mücadelenin kaynaklarını inceledi, bir diğeri dönemin siyasi yapısını anlattı, başka biri ayaklanmaları, teslimiyetçileri, dış ilişkileri anlattı. Bazıları da iyilik yaptığını zannederek sürekli hamaset ve tek adam Mustafa Kemal rüzgarları estirdi. Bunca çok ayaklı, girift ilişkileri ve kişileri toptan anlatan birkaç eserde ne yazık ki, fazla rağbet görmedi, bilinmedi, birde alfabe değişikliği ile bağlar kopunca, olan oldu.
Mücadele döneminin, ders kitaplarına bir türlü girmeyen detayları ve bağlantıları o kadar ilginç ve ibret vericidir ki… Bunları tek tek, dağınık yayınlardan derlemek, öğrenmek yıllar alır. İşte Özakman bunu belgeli, dipnotlu roman tarzında o kadar güzel yapmış ki… Elbette değinilemeyen pek çok nokta var ama hava, genel manasıyla yansıtılmış, ipuçları açık halde okuyucuya verilerek, araştırma kapısı açılmış.
Neyse madem “Kısa Kısa” dedik lafı uzatmayalım. Turgut Bey sağ olsun,varolsun; eseri, okunsun, bilinsin… Bu arada eserin daha 107. baskısı çıkmış ama geçen gün Aksaray’da korsan kitap tezgahında kitabın 150. baskısını gördüm. Korsan morsan… Adamlar ileriyi görmüş.
/p>
<
<

<8/span> Yorum: “<Şu Çılgın Türkler#8221;

    <
  1. # <Anonymous Adsızyazıyor...