<

<

Cüneyt Zapsu-Tayyip Erdoğan

Yargıtay, Cüneyt Zapsu'yu Tayyip Erdoğan'ın sırtında, gemler elinde tasvir eden karikatür nedeniyle mahkûm edilen Evrensel gazetesine karşı açılan davayı esastan bozmuş. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi’nin oybirliğiyle aldığı karardaki şu ifadeler hayli ilginç:

“…davacının, dış politika danışmanı ile ilişkisinin karikatür ile ifade edildiği görülmektedir. Davacının, dava dışı Cüneyd Zapsu tarafından yönlendirilmesi karikatür ile ifade edilirken, bu tür durumlarda toplum tarafından kabul edilen özdeyişten yararlanılmıştır. Karikatür, değer yargısını en çarpıcı şekilde toplumun ilgisini çekerek, güldürü özelliğini de katarak ifade etmektedir. Böyle bir benzetmede, kişilik haklarına saldırıdan söz edilemez."

Eleştirilmeye zerrece tahammülü olmayan Erdoğan’ın açtığı hakaret davalarının toplam sayısını çok merak ediyorum. 100 ? 150 ? Abarttım mı? Hiç sanmıyorum!

Tahminimce Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları arasında en fazla hakaret davası açan Tayip Erdoğan’dır. Pek çok şaibeli icraatın başı aynı Başbakan’ın, holding medyasıyla arasının görülmemiş derece de iyi olması da ayrı bir merak konusudur. Neredeyse Dubai Kuleleri rezâletinin imza edildiği gün, gazete ve televizyonlara verilen hatırı sayılır reklamları hatırlayınca merakımız bir nebze de olsa azalabilir.Her fırsatta “sizden biriyim” şirinliğiyle siyaset yapan Erdoğan’ın kendini protesto eden vatandaşlara hemen hakaret davası açmasının (ya da polis marifetiyle bölgeden uzaklaştırılmasının) izahı aslında son derece basittir. Ama bu konuya şimdilik girmeyelim. Gelin biz alternatif bir gösteri planı yapalım. Hem de kahkahalarla dolu yasal bir gösteri.İnternet kafe bilgisayarlarından gönderilen bir e-posta yüzünden bile internet kafe sahibine hakaret davası açan bir Başbakan’la karşı karşıya olduğumuza göre, davalı olmamak için daha dikkatli davranmalıyız. Bu sebeple yukarıdaki malûm karikatür tam işimize yarayacak mahiyette. En önemlisi Yargıtay tarafından aklanmış ve güldürü özelliğine sahip olduğu kararda belirtilmiş. Hal böyleyse, uygun bir meydanda şu büyük ilan panolarından bir tanesi kiralanıp üzerine karikatürümüzü büyüterek asıp, meydana da 200 kişi toplayabilirsek tamamdır!Madem bu karikatürün Yargıtay’ca belirtilmiş güldürü özelliği vardır, madem varsa bir kişilik, haklarına saldırı yoktur o halde bu 200 kişiyle bilboarda bakıp bakıp gülmenin de hiçbir sakıncası yoktur. Zaten gülmek virüs gibi, içlerinden biri gülmeye başladı mı, 200 kişi ve yoldan geçenler yarım saate yakın durmadan gülebilirler. Böyle bir habere iç ve dış basında yer vermeyecek aklı evvel yoktur herhalde.Evet, yüzlerce kişi bir meydanda toplanıp dakikalarca başbakanlarına bakıp bakıp güldüler. Hem de acı acı…
/p>
<
<

<12/span> Yorum: “
    <
  1. # <Anonymous Adsızyazıyor...