<

<

Saygı ve Rahmetle Anıyoruz
24 Eylül 2005 günü tüm gözler Bilgi Üniversitesi’ndeki Ermeni Konferansı’na çevrilmişken, milletçe atladığımız iki olay vardı. Bu iki olayın kaydına, hiçbir gazete ve televizyonda rastlanamadı.

Birincisi; Türklerin Ermenileri katlettikleri öne sürülen konferans gününden tam 85 yıl önce yine 24 Eylül günü, Doğu Cephesinde Ermeni çetecilerin, Oltu Livası'nda bulunan Bardız ve Kötek üzerinden saldırıya geçdiği ve buna müteakip Oltu Mutasarrıfı Ziya Bey’in aynı yıl içinde, bölgede 10.693 Müslüman’ın Ermeni çeteciler tarafından katledildiğini belirttiği gerçeğiydi.

İkincisine gelince; 24 Eylül 2005 Cumartesi günü, Ermeni Konferansı’nda, Türklerin Ermenileri katlettikleri öne sürülürken aynı dakikalarda Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesinde bir anıtın açılış töreni vardı. Anıt, 14 Ekim 1922’de çıkarılan özel bir kanunla ilk defa “Milli Şehit” olarak kabul edilen Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey’in anısınaydı. Kaymakam Kemal Bey, Ermenilere zulüm yaptığı iddiasıyla, işgal kuvvetlerini tatmin edebilmek için, Nemrut Mustafa Paşa mahkemesince 10 Nisan 1919 da, 35 yaşında idam edilmişti. Ölümünün 86. yılında ise anısına, ilçesinde bir anıt açılıyordu ama o açılış törenine, ne Yozgat Valisi, ne de Yozgat Milletvekilleri katılmıyordu.

Ne demeli? Hala kimsede çıt yok! Daha başka nasıl anlatılır ki bunlar… Bir ülkede, bu günün gazetesi yarının kese kağıdı olunca; ulusun tarihi hikaye niyetine anlatılıp, yazılınca demek ki bunlar oluyor. “İlk Milli Şehit” anıtının açılış törenine hiçbir vekil gitmeye zahmet etmezken, alenen yurt topraklarını Rus Çarı’na hediye eden birinin büstü İstanbul’da bir parka dikiliyor, yetmiyor parka adı veriliyor ve bu rezalet törene bir bakan da (Kürşat Tüzmen) göğsüne gere gere katılabiliyor.

24 Eylül’de diğerleri gibi yeterice acı geçti zaten, bari birde ben üstüne acı acı laflar etmeyeyim. Malum, Pazar günleri genelde hafif yazılar kaleme alınır ya!
/p>
<
<

<2/span> Yorum: “
    <
  1. # <Blogger terkenyazıyor...


Google


Vikipedi Ansiklopedi Değildir
Bu bloga eklenecek yeni yazıları RSS tekniğiyle

 XML›