<

<


Postitler'ede daha önce konu olan, Google'ın, print.google.com projesi askıya alınmış. Proje kapsamında, 6 yıl içinde, 3 Amerikan,1 İngiliz kütüphanesindeki (Amerikan; Harvard, Stanford ve İngiliz Oxford) 15 milyon kitabı bedava kullanıma sunma amaçlanmıştı. Yayınevleri ve eser sahiplerine telif hakları Google' ın reklam gelirleri üzerinden ödenecekti. Sonuçta anlaşılamamış ve proje yarım kalmış.Telif hakları sorununun projenin askıya alınmasında birinci derecede rol oynadığı kanaatinde değilim. Dikkat ederseniz haber metninde de; "Proje özellikle Avrupalı yazarlar, yayıncılar ve siyasetçilerin tepkisiyle karşılaşmıştı." ifadesi yer alıyor. Bu projenin hayata geçmesi halinde kullanıcılara sağlayacağı faydaları sanırım anlatmaya gerek yok, bu herkesçe malumdur; ama Avrupalı adı geçen kesimin tepkilerinin sebebi, projenin askıya alınmasına değer miydi acaba?Projenin duyulması, en başta teknoloji milliyetçisi Fransız kültürel elitini ayağa kaldırmıştı. Fransız Ulusal Kütüphanesi Direktörü, projenin dünyada anglosakson fikirlerinin yayılmasına yol açacağını söyleyip, Avrupa Birliği'ni bunu dengeleyecek projeler üretmeye çağırmıştı. Çağrı Fransız hükümetinde yankı buldu ve Cumrhurbaşkanı Jacques Chirac, Kültür Bakanı ve Ulusal Kütüphane Direktörü'ne Avrupa kültürel eserlerini dijital formata sokarak internete taşıma talimatı vermişti. Chirac, diğer Avrupa liderleriyle de görüşerek projeye destek vermelerini istemişti. Yine Fransız haber ajansı Agence France Presse (AFP), telif hakkı kendilerine ait olan fotoğraf ve haberleri izinsiz yayınladığı gerekçesiyle Google'a 17.5 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı.
Bir yanda günümüzün tek süper gücü ve dünyadaki kültürel etkisini her geçen gün artıran ABD, diğer yanda ise 18 ve 19'uncu yüzyıllarda dünyada en çok konuşulan dilin sahibi, en etkili siyasi ve kültürel akımların beşiği Fransa... Fransa, dünyada ABD siyasetinin yanı sıra ABD kültürüne karşı direniyor. Yıllarca dil ve sinema alanında yaşanan bu kültürel rekabet, 21'inci yüzyılda da internete taşınmış gibi gözüküyor.Fransa’ nın kaygılarına hak vermemek elde değil; ama bu olayın neticesi siyasi baskılarla projeyi erteletmek mi olmalıydı? Proje eninde sonunda gerçekleşecek buna şüphem yok. Sanırım Fransa’ nın endişesi sadece Google’ e (dolayısıyla anglosakson fikirlere) karşı hazırlıksız yakalanmamak, projenin ilerde mutlaka hayata geçeceğini onlarda biliyor. Tek istedikleri, biraz vakit kazanmak.Kültürler internette çatışıyor, belki de aynı gün milyonlarca kitap internete düşecek. Kitapların yerini bir anda e-kitaplar almayacak belki ama, insanların araştırma ve e-okuma ihtiyaçları gün geçtikçe artıyor. Amerika kritik öneme sahip, internetin altyapısı sayılan 13 kök sunucuyu elinde bulundurmak istiyor, diğer ülkeler ise kök sunucuların kontrolünün BM’ de olması gerektiği konusunda direniyor. Türkiye ise bu tartışmaların hepsinden uzak, bizim başka sorunlarımız (!) var.Not: Halen print.google.com
da hatırı sayılır miktarda e-kitap kullanımda. Bu linkte ise Amerikan Kongre Kütüphanesi' ndeki "2. Abdulhamit Fotoğraf Koleksiyonu" var. Koleksiyonda 1823 fotoğraf mevcut. Fazla yorum yapmak istemiyorum dedim ya başka sorunlarımız var.
/p>
<
<

<2/span> Yorum: “<İnternette Çatışma!#8221;

    <
  1. # <Blogger Can UGURyazıyor...

Google


Vikipedi Ansiklopedi Değildir
Bu bloga eklenecek yeni yazıları RSS tekniğiyle

 XML›