<

<


Bugün yine o "lânetli kız" çıkıverdi karşıma, hem de defalarca. İlk önce sabah sabah, e-posta kutuma baktığımda karşılaştım hanım kızımızla. Miraç Kandili mesajlarına “İbretlik” başlığıyla eklenmiş haldeydi. Daha sonra Hürriyet Gazetesi’nde Emin Çölaşan’ın bugünkü yazısını okurken karşılaştık kendileriyle.


İbretlik” hikayeye konu olan hanım kızı, Emin Çölaşan’a faks yoluyla ulaştırmışlar. Hikayeye inanmamış haliyle, “…olayın Hollanda’da olduğunu yazıyorlar... Çünkü Türkiye’de olduğunu söyleseler insanlar inanmayacak ve ‘hangi hastanede’ diye soracak!” demiş sadece.İbretlik hikayeyi bilmeyenler için özetleyelim. İnternette bir hikaye üstüne eklenmiş fotoğrafla gezinip duruyor kaç zamandır. Olay yeri bazen Umman oluyor, bazen Hollanda. Ama kız hep aynı… İddiaya göre genç bir kız müzik dinlerken Kur’an-ı Kerim okuyan annesinin elinden Kur’an-ı Kerim’i alıp yırtıyor. Kız hemen oracıkta alev alıp yanmaya başlıyor. Sonra hilkat garibesi bir hale bürünüyor... Linkten indirebileceğiniz hikayenin altına, göreceğiniz üzere, ayetlerde eklenmiş. “İbret versin” diye de kağıda basılıp elden ele de dolaştırılıyormuş bu hikaye.Bahsi geçen kız aslında, bu sitede görüldüğü gibi Patricia Piccinini adında Avustralyalı bir plastik sanatçısının eserinden başka bir şey değil... Birisi bilerek ya da bilmeyerek böyle bir hikaye uydurup fotoğrafı da metne yamayıvermiş. Hikaye Patricia'nın kulağına gidince, o da çalışmanın altına bu ibretlik hikayeyle, eserinin alakası olmadığını belirtmek zorunda kalmış. Hikaye Emin Çölaşan’a kadar gittiğine göre “ibretlik” hanım kızımız artık hayli meşhur olmuş sayılır. Yakında ana haber bültenlerinde bile bu kızımıza rastlayabiliriz.

Hikayenin tüm versiyonlarında vurgu hep aynı: “İbret...”
İnsanlar imân ettikleri dinin yüceliğini ispat için neden mucizeler, ibretler ararlar; hâlâ anlayabilmiş değilim. Adı üstünde imân; inanırsınız ya da inanmazsınız. İmân edipte illâ ibret arıyorsanız; Kur’an-ı Kerim’i anladığınız dilde okuyun, onlarca defa tekrar eden bir ibare göreceksiniz:“Akıl Sahipleri”Orada, ibret de, öğüt de, hikmet de “akıl sahiplerine” verilmiştir! Kur’an-ı Kerim’in inmeye başladığı günden bu yana 1395 yıl; Miraç Gecesi’nin üzerinden ise 1384 yıl geçti, yine de kutlu olsun. Elbet bunda da vardır bir hikmet!
/p>
<
<

<22/span> Yorum: “<İbretlik#8221;

    <
  1. # <Blogger enahxusyazıyor...