<

<Bu karikatür 6 mart 1897’de Londra’ da yayınlanan bir dergide yer aldı. Karikatürde, Bayan Avrupa’ nın, bir köpek olarak sembolize edilen Yunanistan’ ın önüne bir kemik attığı görülüyor. Kemiği üzerindeki Girit yazısı var. Bir asır önce bir köpek olarak kabul ettiği Yunanistan’ ın önüne Türk sınırları içinde bulunan Girit Adasını bir kemik olarak atan Avrupa, acaba şimdi hangi adayı Yunanistan' nın himayesi altında görmek istiyor?


Ocak 1897, İngiliz basınında yer almış diğer bir karikatür. Karikatürde dadı olarak gösterilen Avrupa’ nın, Yunanistan’ ın kulağını çekmesinin nedeni, Paris Protokolü ile Türk topraklarının büyük bölümünü verdiği Yunanistan’ ın doyumsuzluğunu ve şımarıklılığını cezalandırmaktır. Dadının önlüğündeki kağıdın üzerindeki yazıda Paris Protokolü başlığını görüyoruz.


1897 yılı. Osmanlı İmparatorluğu’ nun bir parçası olan Girit Adası' nı sınırlarına katmak için, imparatorluğu parçalamak isteyen Avrupalı güçlerle ittifak kuran Yunanistan bu karikatürde Avrupa Ana’ nın koruması altında cüce bir kabadayı olarak çizilmiş, Osmanlı' ya kafa tutuyor. Osmanlı' yı temsilen tasvir edilen adamın elinde bir kağıt var ama...


Bu karikatürün altındaki yazıda Osmanlı devletini temsil eden paşa “Avrupalılar benden bir bütünmüşüm gibi bahsediyorlar. Oysa ben kendimi didiklenmiş, parçalanmış olarak hissediyorum..” diyor. Bu karikatürün çizildiği günlerde Avrupa ülkelerinin diplomatları Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içinde yaşayan azınlıkları ayaklandırarak Türk devletini parçalamaya çalışıyorlardı. Tıpkı bugün olduğu gibi...

Bir e-posta gurubunda rastladım yukarıda ki karikatürlere, tüm sitede olduğu gibi yukarıdaki karikatürlerin de üzerine tıklayarak, büyük boylarını görebilirsiniz. Karikatürler hakkında fazla yorum yapmak istemiyorum, en azından bu gece sinirlerim buna pek müsait değil.
/p>
<
<

<3/span> Yorum: “
    <
  1. # <Blogger sexenleryazıyor...