<

<Yukarıdaki resim Mİlliyet Gazetesi'nin internet sitesinde gösteriliyor, siteye girince resmin ilginizi çekmemesi imkansız. ÖSS sonrası tercih süreci başladı ya! Reklam malzemesi olarak da bunu kullanmaya başlamışlar.

Farenizle resmin üzerine geldiğinizde ise flashla hazırlanan resim büyüyor ve Abbas Güçlü ile Rehberlik faaliyetlerinden ve tercihlerden bahsediliyor.


"Ya Albert Einstein fiziği değil de başka bir mesleği tercih etseydi?" Reklamcıların hedef kitleyi yakalamaya çalışıtıkları soru bu.

Açıkca söylüyorum bu çeşit reklamcılık anlayışı alenen ahlaksızlıktır. Reklamcılardan, insanların bilinçaltına böylesi yüzlerce "ruhu bozuk" reklam malzemesini zerk etmeye çalıştıkları için nefret ediyorum. Belki kendi işlerini görürler, reklama tıklama sayısı çok olur ama tıklayanlara hiçbir şey kazandırmaz bu reklam.

Sorulan "ruhu bozuk soru" ÖSS tercih sürecindeki bir öğrenci için sadece merakla karışık telaşla reklama yönelmesine sebep olur, kendi seçimlerinin yanlışlığına yönelik paranoyak bir sorgulamadan öteye gitmez. 1.7 Milyon kişinin katıldığı sınavda zaten gerçek manada ilk 50.000 kişi istediği tercihlerde bulunabilecek. Bunlar da ne istediğini bilen ve ona göre çalışan öğrenciler, diğerleri ise sistemden ve kendilerinden kaynaklanan sebeplerden istediği yere giremeyecek. (Reklam işte bu ikinci büyük kısma yönelik.) Bunun sebepleri çokca girift; ÖSS, YÖK, AÖBP ... 1999'da YÖK Kurulundaki 11 kişiden 9'u bu son sisteme geçiş için, değerli elini kaldırdığından beri geçen 6. sınav bu.... Tekrar tekrar sınava girenleri saymazsak 5 milyon kişinin hayatıyla oynayanlar bunu sadece çok az bir kas gücü ile becerdiler!Türkiye'deki eğitim ve sınav sistemi bazı nesillerin üzürinden silindirle geçmiş gibi bir kenara atması konusu geçelim...

Bizim 1.7 milyon Einstein, Abbas Güçlü ile tercih sürecininde bakalım neler yapacak? Einstein'in ilk çoçukluk yıllarında, zoraki aldığı din eğitimi sırasında, ya da okuldan gerizekalılığı sebebiyle atıldığın da, belki de öğretmen olarak iş arayıp bulamadığı dönemler de, o da düşünmüştür; "Ben nerde yanlış yaptım?" diye.

İnsanların zaten bulanık olan aklını bir de siz bulandırıp, onların zaafiyetlerinden kar gütmeyin beyler!

/p>
<
<

<0/span> Yorum: “<1.7 milyon Einstein#8221;

    <

>> Yorum Ekle <<

< <
< <

Google


Vikipedi Ansiklopedi Değildir
Bu bloga eklenecek yeni yazıları RSS tekniğiyle

 XML›